Matea Andrić, mag. hrvatskoga jezika i književnosti

PROFESOR HRVATSKOGA JEZIKA

Diplomirala je hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Sa svojim je kolegama za projekt Sto godina Glembajevih dobila Rektorovu nagradu. Koautorica je zbornika Čekanje: Čehov i Beckett. Vodila je Klub čitatelja u Gradskoj knjižnici i čitaonici Petrinja. Osnovala je Inicijativu mladih za kulturu te je, u tom kontekstu, ugostila niz afirmiranih autora. Piše poeziju i prozu te surađuje s drugim autorima na projektima. Radovi su joj uvršteni u tri međunarodne zbirke poezije i u jedan izbor od deset mladih autora. Objavljuje u časopisima, zbornicima, na portalima u Hrvatskoj i regiji. Pored predavanja i pisanja, velike su joj ljubavi film i kazalište te se u tom smislu stalno usavršava. U sklopu studentskog umjetničko-znanstvenog projekta glumila je u Dubrovniku, u Zagrebačkom kazalištu lutaka te u Maloj sceni (predstave Gospoda Glembajevi, Tri sestre, U očekivanju Godota). Pripremala je učenike za državnu maturu, vodila dramsku grupu, pisala recenzije, pisala i vodila programe za Grad Petrinju, Turističku zajednicu, Maticu hrvatsku, a svake godine potpisuje korekturu prikaza disertacija koje su u novije vrijeme izrađene i obranjene na Sveučilištu u Zagrebu, pripremljenih povodom svečanih obilježavanja stjecanja najvišeg akademskog stupnja na promocijama u Hrvatskom narodnom kazalištu. Surađuje na projektu Legende i priče od 2012. godine.